Psycholog nie tylko dla ciężkich przypadków

Psycholog – kiedy się do niego wybrać

Wizyta u psychologa zwykle kojarzy się w sposób negatywny. Wielu ludzi uważa, że do gabinetu psychologicznego trafiają osoby niezrównoważone i przeżywające głęboką traumę. Jest to oczywiście prawdą; takie problemy pomaga rozwiązać psycholog. Jednakże nie są to jedyne powody, dla których odwiedzamy jego gabinet.

Czasami potrzebujemy wsparcia w codziennym życiu, w sprawach, które dla naszych bliskich wydają się być błahe. Lekceważące podejście otoczenia sprawia, że zamykamy się w sobie i walczymy z problemem jedynie wewnętrznie. W takiej sytuacji także przydaje się pomoc psychologiczna. Rozmowa z kimś obcym, patrzącym na nas obiektywnie często rzuca nowe światło na nasze życie i łatwiej nam podjąć decyzję.

Na czym dokładnie polega praca psychologa?

Psychologia jest bardzo nieścisłą dziedziną nauki. Zajmuje się badaniem i analizą ludzkiego postępowania. Nie ma jednak ustalonego algorytmu działania w przypadku konkretnego zaburzenia, gdyż każdy człowiek jest inny więc choroba może za każdym razem objawiać się i postępować inaczej. Psycholog podczas terapii ma za zadanie dotrzeć do źródła problemu pacjenta i pomóc w zwalczaniu go w sposób indywidualny, dostosowany do potrzeb tego jednego człowieka.

Do gabinetu psychologa trafiają zarówno osoby przewlekle chore, jak i ludzie potrzebujący pomocy doraźnej. Lekarz ten musi zatem umieć nie tylko dostosować zajęcia do choroby, ale też rozmawiać z człowiekiem, którego nie zna, w taki sposób, by pomóc mu się otworzyć. By rozwiązać swój problem, trzeba go najpierw zrozumieć i odkryć przyczynę wystąpienia. W tym właśnie ma pomóc terapia w gabinecie psychologicznym.

Jak działają ośrodki psychoterapii i psychoedukacji?

Psychoterapia ma na celu wyciągnięcie pacjenta (lub przynajmniej pomoc w walce, jeśli całkowite zwycięstwo nie jest możliwe) z problemów natury psychologicznej. Zwykle jest to rozmowa, nastawiona na monolog pacjenta, prowadząca do odkrycia źródła zaburzenia i wyeliminowania go. Z psychoterapii korzystają zwykle osoby, którym coś się w życiu nie udało lub nie potrafią wyprzeć z pamięci jakichś negatywnych emocji. Często leczenie kończy się na kilku sesjach.

Jednym z elementów psychoterapii jest psychoedukacja, czyli zabieg mający nauczyć pacjenta radzenia sobie z różnego typu problemami. Jest to ważna część terapii, bo bez wiedzy na temat problemu i powodów jego wystąpienia możemy nie potrafić poradzić sobie z innymi sprawami i będzie konieczny powrót na terapię.

Psychoterapia ma dążyć do jak najbardziej skutecznej zmiany w psychice pacjenta. Po wizycie u psychologa sposób postrzegania świata jest bardziej pozytywny, lepiej radzimy sobie z trudnościami i potrafimy przyjąć porażkę nie załamując się lecz wyciągając wnioski.

Psycholog jako motywator

W Twoim życiu coś się zmienia? Zaczynasz nowy etap? Wchodzisz w nową rolę i nie wiesz, czy podołasz wyzwaniom?

To normalne. Wszyscy boimy się zmian, sytuacji, z którymi nigdy wcześniej nie musieliśmy się zmagać. Pozwól sobie pomóc!

Nie ważne, czy zmieniasz szkołę, pracę, zostajesz żoną i matką. Jeśli Cię to przerasta odwiedź ośrodek psychoedukacji. Tam nauczą Cię jak z dystansem i pewnością siebie wejść w nowy etap życia. Dzięki rozmowie ze specjalistą przestaniesz się obawiać niepowodzenia i przekonasz się, że odrobina starań może sprawić, że sobie poradzisz.

Rozmowa z psychologiem jest także dobra, gdy nie chcesz zmieniać swojego życia, ale to, co robisz nie cieszy Cię lub nadmiernie męczy.

Pamiętaj, że psychoterapia nie jest niczym złym ani wstydliwym. Psycholog patrzy na twój problem z dystansem i profesjonalnym okiem ocenia sytuację. Dlatego nie zastanawiaj się; jeśli potrzebujesz porady życiowej lub motywatora zgłoś się na terapię. Twoje życie na pewno ulegnie poprawie.

You Might Also Like